Lokálne, tradičné, naše

Boli časy, keď som sa veľmi nezamýšľala nad tým, čo jem. Dôležité bolo rýchlo sa najesť a pokračovať v práci. Teraz, keď pripravujem stravu pre svoje dieťa, príbeh jedla ma začal oveľa viac zaujímať. Odkiaľ sa vzalo? Ako bolo pestované, chované, vyrobené? Ak by sa dalo, chcela by som to vidieť? Určite áno. Tak ako mne sa nepozdáva predstava dlhej cesty za výrobcom či pestovateľom, nerobí dobre taká cesta ani „čerstvému“ ovociu alebo inej potravine. Výrobok s tradičným folklórnym motívom alebo rázovitosťou, tiež vo svete nenájdem. Takmer všetko, čo potrebujeme, máme doma. Kvalitné potraviny bez chémie, poctivé výrobky z rúk skúsených remeselníkov. Predstava, že môžem dať deťom to najlepšie a zodpovedať im nekonečné otázky návštevou farmy, resp. výrobcu daného výrobku, ma nadchla. Je super, že niektoré výrobky jednoducho nekúpite v bežnom obchode. Lebo ísť za nimi je začiatok úžasného príbehu.

   Lokálne - tradičné a naše​

V dobe, kedy sa obrovské supermarkety snažia zastrešiť všetky naše potreby výrobkami z celého sveta, vzniká nový trend. Trend uvedomelého nakupovania. Zákazníci sa začínajú zaujímať o to, kto, v akých podmienkach a ako výrobok, ktorý si plánujú zakúpiť, vyrobil. Začíname chápať, že ak chceme pozitívne ovplyvniť globálne dianie, musíme myslieť lokálne. Práve k tomu podnecuje aj svojím novým projektom Bánoš online Banskobystrický samosprávny kraj. Mysli globálne, nakupuj lokálne.

Záruka kvalitných, čerstvých a chutných potravín

Pôvod potravín spolu s podmienkami výroby vplýva priamo na kvalitu produktu. Čím väčšiu vzdialenosť musí ovocie a zelenina prejsť, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa na Váš stôl dostanú naozaj čerstvé. Pri spracovaných potravinách sa trvanlivosť predĺži konzervačnými látkami, stabilizátormi a inými aditívami. Ak však nakupujete lokálne, sami môžete navštíviť miesto, kde farmár dané potraviny pestuje. Na vlastné oči sa tak môžete presvedčiť, že potraviny sú oberané zrelé a na váš stôl sa dostáva len to najlepšie. Vlastnou skúsenosťou si viete overiť podmienky, v ktorých žijú zvieratá, kým skončia na bitúnku. Osobný kontakt s výrobcom Vás zároveň obohatí a aj deťom pripomenie, že žiadna potravina nerastie a nevzniká v supermarkete.

Čím bližšie, tým lepšie

Platí to nielen pre potraviny, ale aj iné druhy výrobkov. Nákupom produktov od miestnych výrobcov prispievate k znižovaniu emisií z palív nutných na transport. Zároveň sa minimalizuje aj potreba obalového materiálu. Tak šetríte nielen prírodné zdroje, ale aj nutnosť ďalšieho spracovania alebo hromadenia odpadu.

Aj menej môže znamenať viac

Miestni menší poľnohospodári oveľa častejšie využívajú ekologické metódy pestovania potravín, či chovu zvierat. Veľkou pomocou je v prípade ovocia a zeleniny pestovanie v polykultúrach, nie monokultúrach, ako je to bežné u veľkopestovateľov. Takto sa zabraňuje rýchlemu šíreniu chorôb a škodcov, čím sa minimalizuje alebo úplne vynecháva použitie postrekov.
Pri nákupe mäsa od lokálneho chovateľa znižujete nielen uhlíkovú stopu, ale viete si overiť pôvod a podmienky, v ktorých zviera žilo. Všetky tieto aspekty majú priamy vplyv na kvalitu konečného produktu. Na Slovensku je pri porazení zvierat na bitúnku prítomný štátny veterinár. Ten zaisťuje kontrolu každého kusu mäsa. Overuje prítomnosť antibiotík a iných nepovolených látok. K Vám sa tak dostane len kvalitných čistý výrobok.

Investícia, ktorá sa vráti

Nákupom priamo od regionálneho výrobcu podporíte dopyt po tradičných domácich produktoch. Predajcovia budú môcť navýšiť ponuku a tak zamestnať viac ľudí. Namiesto podpory nadnárodných obchodných reťazcov, tak umožníte rásť domácemu trhu. Kúpou regionálneho výrobku podporíte vlastný kraj, ľudí, domácu ekonomiku a tým aj sami seba. Vznikne kolobeh prospešný pre všetkých.

Tradícia pre budúcnosť

Mnohí výrobcovia sa pri výrobe svojich produktov vracajú k tradičným receptom a postupom. Vďaka tomu sa vzácne, rokmi zbierané skúseností zachovávajú aj pre ďalšie generácie. Miestni remeselníci a farmári sú významným zdrojom informácií. Mnohí Vám umožnia nazrieť do svojej špajze, záhrady, dielne alebo iným spôsobom Vás oboznámia so svojou prácou. Vytvorením tradície „domáceho“ nákupu sa obohatíte nielen o hodnotu získanú zo zakúpených produktov, ale aj o kvalitu spoločne stráveného času. Za domácimi produktmi sa môžete vybrať s celou rodinou a v rámci výletu spoznať nielen chute svojho regiónu, ale aj čaro svojho kraja.

autor: Zuzana Bogačevičová
foto: archív Bánoš online